3 Aralık 2012 Pazartesi

Hastaneye acilden giriş yapmak

Amerika'ya geldim geleli hastaneye gitmekten hep çekinmişimdir. Nedeni basit, ağızdan ağıza yayılan acilde bekletme hikayeleri. Adam sancılar içinde acile gidiyor, saatlerce hiç bir müdahelede bulunmadan öylece bekletiyorlar vs vs. Bir de Türk  olduğumuzdan olsa gerek, doktora gidince 7 günde; gitmeyince bir haftada iyileşirim düşüncesini de unutmayalım.
Bir kaç gündür boğaz ağrısı şikayetiyle kıvranan ben Türkiye'den getirdiğimiz antibiyotiklerle iyileşmeye çabalıyorum. Aslında boğazım da iyileşme belirtileri gösteriyor. Bir kaç güne bir şeyim kalmaz deyip doktora gitmemekte direniyorum. Ancak eşim başımın etini yiyor ve illa doktora gidelim diye bastırıyor. 
Velhasıl, eşimin yoğun ısrarları neticesinde en yakınımızda bulunan, piyasaya göre oldukça kaliteli de sayılabilecek bir hastaneye acilden giriş yapıyoruz. Anlatılanların aksine, hemen içeri alınıyorum ve ilk tetkikler yapılıyor. Bu hızlı servisin şaşkınlığı içinde doktor geliyor ve boğazımdan bir tükrük örneği alıp gidiyor. Yaklaşık iki saat boyunca bekliyoruz, ne gelen var ne giden. Sonrasında nihayet doktor geliyor ve önemli bir şey olmadığını, Türkiye'den getirdiğim antibiyotikleri kullanmaya devam edebileceğimi söyleyip bizi taburcu ediyor. Yani sonuçta hiç hastaneye gitmesek de aynı şey olacaktı diye düşünmeden edemiyorum.

4 yorum:

Sema'nın Güncesi dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
idriskizilboga dedi ki...

Allah kolaylık versin.
Ülkemizde tam tersi bir durum mevcut.
Özellikle devlet hastanelerinde çalışan doktorlar büyük baskı altındalar. Asistan doktorlar 36 kesintisiz çalışıyorlar.
Halk gözüyle baktığımızda hizmetler hızlı ve ucuz. Hatta hastaneye abone olan hastalar bile var. Hangi ilacı kullanacağını hasta doktora söylüyor.
Sağlık bakanlığı reçeteleri internet ortamına taşıyıp aynı ilacın belirli bir zaman geçmeden verilmemesi için çalışma yapıyor.

Allah cümlemize af ve afiyet versin.
Selametle.

gül dedi ki...

Amin...

hakan temur dedi ki...

Türkiyedeki sağlık sistemi bence amerikadan iii durumda burda allah kimseyi hastaneye düşürmesin.Hadi düştün inanın bu adamlar gerçekten doktor mu dersin Atatürk negüzel demiş beni Türk hekimlerine emanet edindiye kurban olurum enkötüsüne bime������